212, Boirebistas, Tiamarkos, Decebál, és a korsó lelet
Egy kedves olvasónk fordította a megismerendő honlap szövegét magyar nyelvre. Rövidítve adom közre, és megvizsgáljuk a leletet:
"Tiamarkosz király BURIDAVABAN uralkodott, VILCEA MEGYE..... OCNITA, COSOTA a helység, ahol a nagy arheologiai feltárások még nem fejeződtek be. A Vár egy patkó alakú 600 m magaslaton fekszik, kőfal veszi körül, fa és földsáncokkal . SÍROKAT TÁRTAK FEL 100 db-ot, URNÁKAT TALÁLTAK a sírokban . A VÁROSBAN VAS, bronz és ezüst feldolgozó műhelyek nyomaira bukkantak. A VÁR LEGFONTOSABB része az úgynevezett palota több földalatti teremmel. A SZIKLÁBA ásott termek megmaradtak, a többi része leégett, mert fából volt. A FÖLD ALATTI TERMEKBEN GAZDAG és változatos archeológiai leletekre bukkantak ...kerámiák különböző formájú tárgyak, ékszerek, fegyverek, pénzérmék, szerszámok. A LELŐHELY Kr.e.: I-II SZÁZADI. BURIDAVANAK MONDJÁK. Azon az útvonalon fekszik ami összekötötte ROMULAT A KÁRPÁTOKON KERESZTUL CAPUS STENARUMMAL."...(Római katonai táborhelyek.)
..." az egész VÁR , kronológiailag AUGUSTUS császár pénzérméinek idejére esik. (Egy pénzérmét sem mutatnak be a császár pénzével, arcképével.) TIAMARCOS uralkodása Kr.e. I-II sz., de nem tudják pontosan. (Tehát nem tudják, ki Timarkosz, de van egy a lexikonban, katt.) A nagy BUREBISTA után következett. Burebista nagy birodalma a halála után négy részre , majd 5 részre oszlott..."...( Van Burebista is a lexikonban, Boirebistas, katt. Nem tudni ki volt, egy nyom sincs utána.)
"... NEM tudjuk pontosan meghatározni birodalma területi nagyságát, de úgy tartják (azaz kitalált dolog) , hogy az ősi BURIDAVA volt a hatalmi központ és a mai OCNELE-MARI VILCEA helyén volt , ahol felfedezték ezt a töredéket , amin a király neve van." ( Mint lejjebb látják, nem olvasunk rajta nevet.)
Nézzünk meg még egy híres uralkodót, Decebált. ( A deci az 1 liter 10-ed része, kicsit jelent.) A Bál, Bél, magyar kánaáni istennév, az asszírok elől , a Kárpát-medencébe menekülő magyarok a Bál-otthon mellett, Balaton mellett telepedtek le. De van Bélkő, Bélapátfalva, Bakonybél, mai helyneveinkben is. Így Decebál a magyar név, latinra csavarva, Bál-tizedes, Bál-kis társa értelemben. Ne tegyünk úgy, mintha magyar nyelven nem értenénk. Decebált Szörényvárnál megverik a rómaiak, később kardjába dől...nem ismerős a Bibliából? Saul is pont így végzi, szóról-szóra. Drobétának írják, ezt is jól értjük: Dobrét = katonai őr és hadi terep, dobolni is a katonáknak szoktak, hadászatilag fontos részeken.
Ez a lényege: Leírja mit találtak a kutatók. Régészeti leleteket, maguk sem tudják kitől származnak. A többi feltételezés. Mi tudjuk, Jézus küldi Szent András Apostolt elvinni az örömhírt a Mieink Szkítiájába. András átkelt a Dunán, és rengeteg ma is a Szent Andrásról elnevezett templom és településnév. Amit találtak, az szkíta, (=kelta) fejedelmi központ. A királyok nevét aranyba írják, szobrokra, pénzekre, krónikákba, nem cserépkorsóra. Szkíta területen Herodotos írja: méh-arok (méhek sokaságától nem lehet bejutni: méhek alakú csatokat találtak az ősi magyar törzsek sírjaiban, méh-arok= magyarok sokasága élt a tájon.) Herodotos idejében Targiatos =Hargita-ős területe volt, ami magyarul jól érthető.
Egy olvasónk küldte a honlap elérhetőségét, egy rovással írt edénytöredéket látunk. Érdekessége, hogy jobbról-balra, és balról-jobbra is magyar nyelven jól olvasható, úgy mint az etruszk szarkofágok magyar rovásai. (Eredetije, katt: www.enciclopedia-dacica.ro/).
Olvassuk össze a töredéket, balról-jobbra:
...Nézd, ez nagy tan. Elszava(l)jak él(ő) népe szí...
Olvassuk össze jobbról-balra:
...Szépen élek, java ez(z)el int és észné(l)...(légy?)
A rovást azzal a logikával fejtettem meg, mint az etruszk magyar feliratokat, az ősi rovás betűk az etruszk, föníciai magyar rovás ábc betűi.
Katt: Etruszk írás is magyar rovás itt idegen nyelvű kutató is alátámasztja egy filmrészletben amit írtam. Utána hasonló korsó és kerámia leleteket látnak, ugyanezzel az írással, a honlap 206-címétől 211-ig, e leletig.
A rovást megfejtettem: 2013-11-28. Köszönöm a szövegek fordításában, közlésében, küldésében, felkutatásában közreműködő olvasónk, olvasóink munkáját.
Ezen a módon én olvastam és publikáltam először a magyar rovás olvasatát. Szabadon bemutatható a honlapra történő hivatkozással. (Befejezve: 2013.11.29.)
Hol volt a szkíta -hun-magyar népek őshazája? Mondja el maga a kutató:
Kutatások a témában:
A magyar beszédről, másik honlapon bővebben, foglalkozik az oláh nép eredetével is:
Az oláhok eredete, idézetek. (Eredetiben: katt www.angelfire.com/realm3/hmult1/cikkek/olah3.htm)
A magyar és oláh nép barátságban élt, amíg egy királyságban éltek, és a Habsburgok a magyarok ellen nem uszították őket. Ma is ezt a testvériséget kell keresnünk, a Szent Korona országai lakóiként, mert egységben az erő, nem a megosztottságban. Közös hazánk a Kárpát-medence, melynek egységéért kellene munkálkodnia minden itt lakó és befogadott népének.
Ajánló: Magyarország Szent Koronája
Köszönöm a
Rovás Infó-nak az üzenetet, az aláhúzottra kattintva a honlapjukon olvashatnak a
Hun maradékok svájci völgyben? Címmel.
2012-01-07
2023.03.20. az eoldal.hu megszűnése miatt átmentve.